top of page

Girne / Kyrenia ,North Cyprus

99412017_10157423879871325_3702709091341

Girne Limanı Akdenizin en nadide ve mistik antik limanı olup, bitişiğindeki kalesiyle Girne, “Kıbrıs'ın Mücevheri” olarak adlandırılır.

Girne limanı günümüzde, bir zamanlar Venediklilerin yaşam yerleri ve harup ambarları olarak kullanılan binalardan dönüştürülen restoran ve barlarla çevrilidir.

İtina ile restore edilmiş tarihi binaların mimari bütünlüğünü korumuştur. Limandaki restorantlar, balıkçıların yakaladığı günlük balıklar ağırlıklı olmak üzere, lezzetli Kıbrıs Türk mutfağının tatlarını sunmakta.

54268324_10156296055271325_3807111796322

Girne Kalesi, şehrin ünlü antik Venedik limanının girişinde yer alır ve limanın üzerinde görkemli bir koruyucu gibi dimdik ayaktadır. Görülmeye değer olan kale, olağanüstü bir tarihi yapı olup halkın ziyaretine açıktır.

Girne Kalesi, Kıbrıs tarihine tanıklık eden ve ziyaretçilere sunduğu olağanüstü manzaralar sunmanın yanı sıra, dünyanın en önemli ve iyi korunmuş deniz tarihinin parçalarından biri olan “Batık Gemi Müzesine” ev sahipliği yapmaktadır.

Bellapais Köyü ve Manastırı, Beşparmak dağları sıradağlarında, Girne sahilinden yaklaşık beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Nefes kesen manzaraları, Gotik mimarinin nadide örneklerinden olan Bellapais Manastırı, küçük sokaklar ve her köşedeki eski binalar ile köy, 1950'lerde Lawrence Durrell tarafından ölümsüzleştirildiğinden bu yana çok az değişmiş. Yazarın "Kıbrıs'ın Acı Limonları", Kıbrıs'ta geçirdiği zamanı ve Bellapais Manastırı yakınlarındaki bir ev satın alma maceralarını anlatıyor. Manastır, Bellapais ziyaretçileri için kesinlikle 'görülmesi gereken' bir yer olsa da, köyün hemen arkasındaki dağdaki antik haçlı yolları doğa yürüyüşçülerinin vazgeçemediği bir yerdir. Ayrıca köy içindeki seçkin restoranlar ve köy kahvesi ziyaretçilerin en önemli durak noktaları olmaktadır.

11737845_10153051429446325_8185329442648
528f323b8251e62824707ebe.jpg
st_hilarion_at_night (1).jpg

Saint Hilarion Kalesi, Girne sıradağlarının, Akdeniz'e tepeden bakan St Hilarion kalesi tarihte Kıbrıs Şovalyelerine ev sahipliği yapmış Beşparmak dağları zirvelerindeki üç kalenin en önemlisidir.

Walt Disney'in "Uyuyan Güzel" in ilham kaynağı olduğu söylenen kale, esas olarak Kuzey Kıbrıs Eski Eserler Dairesi'nin çalışmaları sayesinde, Haçlı Kaleleri arasında en iyi korunmuş kalelerden biridir. Kale, tarihe ilgi duyanlar hem de Girne sahillerine kuşbakışı muhteşem manzarası ile havanın açık ve temiz olduğu günlerde Türkiye anakarasının da çok net görülebileceği en yüksek noktalardan biridir.

Nicosia / Lefkoşa ,the Cypriot capital of Nicosia is literally a tale of two halves. The southern half of Nicosia (also called Lefkosia) belongs to the Republic of Cyprus, while North Nicosia (also known as Lefkoşa) is the capital of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC).

Nicosia is a fantastic base for discovering historic sites and tourist attractions

The Selimiye Mosque, the most recognizable landmark in North Nicosia, the Selimiye Mosque began life as the Church of Agia Sofia and was finished after a 78-year construction process in 1326.

It has been a mosque since the 16th century when the Ottomans took control of the island.

This merging of elaborate medieval church architecture and the simplicity of mosque design has created a fascinating space with the soaring interior of this typically Gothic structure having been whitewashed and any icon details long taken away.

11904653_10153149274241325_9155812454708

The Büyük Han, This han (a caravanserai) was constructed in 1572 and is an excellently preserved example of the architecture of that period.

Hans was used as accommodation and storage places for merchants as they passed through town, often including stabling facilities for their horses (or camels) and sometimes recreation facilities such as restaurants and hamams (Turkish baths) as well.

The Büyük Han has been painstakingly restored to its former glory, with the former sleeping quarters now home to a variety of shops, cafés, and local artisan ateliers, perfect for a spot of shopping to break up your old city sightseeing.

Lefkoşanın-Tarihi-1.jpg

Old Town Nicosia, Just wandering around Nicosia's old town is a pleasure. into North Nicosia to continue your old town tour. Along with the two main attractions of the Selimiye Mosque and the Büyük Han, make sure to visit the Bedesten (Arasta Sokak), which first served as the Church of St. Nicholas of the English and then became a market in the Ottoman era; the Mevlevi Museum (Girne Caddesi), which offers a series of well-thought-out exhibits on the whirling dervish Sufi order; and the Arabahmet neighborhood.

 

bottom of page